Umělecká kolekce Larse Ulricha

Larsova záliba ve sbírání drahocenných děl začala, když během vyrůstání pozoroval obraz Andyho Warhola v jídelně svých rodičů. Byla na něm tři jablka a také podpisy otce, matky a Larse. Po tom, co se od sebe odloučili, bylo dílo prodáno. Pro bubeníka symbolizovalo rodinu natolik, že se jej rozhodl vystopovat a koupit zpět. Během turné začal postupně ve chvílích volného času číst knihy o umění a učit se o jeho historii. Podle možností navštěvoval galerie po celém světě a nadále se v této oblasti vzdělával. Když se mu do ruky dostaly aukční katalogy, netrvalo dlouho a začal shromažďovat vlastní kolekci.

Ulrich nikdy nekupoval nerozvážně, vždy se specializoval na určité malíře a snažil se pořídit jejich nejlepší výtvory. Hodně ho oslovila evropská avantgardní CoBrA činná v letech 1948-1951, která se zaměřovala na primitivní a vysoce expresionistické umění. Díky pečlivému studiu se Larsovi podařilo vytvořit vlastní kolekci, která obsahovala díla nejvýraznějších postav tohoto hnutí, Asgera Jorna a Karla Appela. Ve sbírce měl rovněž díla abstraktního expresionisty Sama Francise, neo-expresionisty Jeana-Michaela Basquiata a francouzského malíře a sochaře Jeana Dubuffeta.

V roce 2012 se po patnácti letech snažení však postupně rozhodl značnou část své kolekce prodat. Lars v té době budoval nový domov poblíž San Francisca pro svou tehdejší manželku Skylar Satenstein a jejich dva syny. Do první dražby v newyorské pobočce aukčního doma Christie’s šlo pět děl, která se vydražila za 9,1 milionu liber, o několik měsíců později se bubeník zbavil dalších jedenácti obrazů. Basquiatův „Profit I“ se vydražil za 3,7 milionu liber a stal se tehdy nejdražším dílem tohoto umělce. Sám Ulrich ale rekord překonal v roce 2008, kdy prodal ve stejném aukčním domě obraz „Boxer“ za 9,6 milionu liber.

Lars však rozhodně se sbíráním umění neskončil, jen se nyní vydává trochu jiným směrem. „Pořád mám hodně víry v obchod s uměním. Nyní však raději místo navštěvování aukcí a pořizování děl od věhlasných autorů důkladně pročesávám galerie a kupuji díla nově se objevujících umělců.“

Mates Krč Autorem článku je:

Jeden komentář

Napsat komentář