Československý fanklub kapely Metallica

O Metallice

Historie

Metallica vznikla roku 1981 na základě inzerátu bubeníka Larse Ulricha, pomocí kterého hledal zbývající členy kapely. Na inzerát poté odpověděli kytarista James Hetfield a Hugh Tanner. Ačkoliv se ještě nevytvořila skupina, Ulrich už požádal zakladatele vydavatelství Metal Blade Records Briana Slagela, jestli by nemohl nahrát skladbu pro novou kompilaci vydavatelství zvanou Metal Massacre. Slagel souhlasil a Ulrich převědčil Hetfielda, aby zpíval a hrál na rytmickou kytaru. Skupina tedy byla oficiálně založena v řjnu 1981, pět měsíců poté, co se Ulrich a Hetfield poprvé setkali.

Ulrichův přítel Ron Quintana potom vymyslel jméno Metallica (mezi jeho návrhy se objevil i název MetalMania). Ulrich nakonec použil jméno Metallica, a pak dal druhý inzerát do novin The Recycler, a do něho napsal, že hledá sólového kytaristu. Nakonec odpověděl Dave Mustaine, který byl posléze do kapely začleněn. V roce 1982 pak Metallica nahrála první vlastní skladbu „Hit the Lights“ pro kompilaci Metal Massacre (kde byla skupina uvedena jako „Mettallica“). Hetfield hrál na basovou kytaru a Lloyd Grant hrál kytarové sólo. Kompilace vyšla 15. června 1982.

Metallica byla připravena nahrát první album, ale když Metal Blade nebyl schopný pokrýt dodatečné finance, skupina začala hledat další možnosti. Koncertní promotér Johny „Z“ Zazula, který slyšel demo No Life ‚til Leather, nabídl, že sjedná dohodu mezi Metallicou a Newyorskými nahrávacími společnostmi. Potom, co se zjistilo, že společnosti nemají zájem nahrávat, si Zazula půjčil peníze, aby pokryl náklady na nahrávání a nechal podepsat Metallicu smlouvu pro jeho vlastní vydavatelství Megaforce Records.

Kapela si dokázala postupně získávat stále větší a větší množství fanoušků v undergroundu, a také přízeň kritiky. Někteří kritici považují album Master of Puppets z roku 1986 za jedno z nejvýznamnějších metalových alb. Skupina dosáhla výrazný komerční úspěch s pátým albem Metallica (známým také jako Black Album), vydaném roku 1991, které debutovalo na 1. místě žebříčkuBillboard 200. Tímto albem se kapela počala ubírat směrem ke střednímu proudu. Celosvětového ohlasu dosáhly singly „Fade to Black“, „Master of Puppets“, „Welcome Home (Sanitarium)“, „One“, „Enter Sandman“, „The Unforgiven“, „Nothing Else Matters“, „Fuel“ a „Whiskey in the Jar“.

Současnost

Ve skupině hraje sólový kytarista Kirk Hammett (který se přidal ke skupině v roce 1983), basový kytarista Robert Trujillo (členem od roku 2003) spolu se zakládajícím bubeníkem Larsem Ulrichem a pak zpěvákem a doprovodným kytaristou Jamesem Hetfieldem.

Čísla a ocenění

 • Metallica doposud vydala devět studiových alb, čtyři živá alba, šest EP a šestačtyřicet singlů.
 • Vyhrála devět cen Grammy.
 • Jediná kapela v historii, které se podařilo bodovat v albovém žebříčku Billboard 200 na prvním místě s pěti po sobě následujícími alby.
 • Album Metallica (1991) je 25. nejprodávanějším albem v USA.
 • K září 2008 byla Metallica pátým nejlépe se prodávajícím hudebním interpretem

 

Předchozí členové

 • Sólový kytarista Dave Mustaine (který odešel a založil skupinu Megadeth)
 • Baskytaristé
  • Ron McGovney
  • Cliff Burton
  • Jason Newsted

%d blogerům se to líbí:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat